SARAÇ AHŞAP

Biz Kimiz..?

Biz, numune bir ata mesleğini günümüzde yaşatmaya devam eden bir

marangoz atölyesiyiz!

-Cumhuriyetin ilk yıllarından sonra, halka mesleki eğitimler vermek amacıyla açılan kurslarla başlıyor hikayemiz…

-1946 yılında bu mesleki kurslarından alınan eğitim ile “SARAÇ“ ailesi olarak mobilya imalatına başladık.

-1960 yılındandan itibaren ise; ahşap tekne imalatı, gemi dümeni imalatı gibi denizcilik amaçlı ve temalı üretimlere başladık…

-O tarihten günümüze kadar 60 yıldır babadan oğula süre gelen ata mesleğimiz; “Sebahattin Usta” ile bugün hala devam etmektedir…

Teknolojinin de gelişmesiyle farklı bir yön kazanan bugünkü üretimlerimiz, hem orijinal hem de dekoratif olarak kullanılmaktadır.

-Orijinal ölçülerde üretilen gemi dümenlerimiz balıkçı tekneleri ve gezi yatlarında kullanıldığı gibi;

gemi dümeni masa, gemi dümeni avize, gemi dümeni kaideli olacak şekilde imal edilen ürünlerimiz de birçok dükkan, restoran, mağaza, müze, otel, villa ve toplantı salonlarında dekoratif olarak kullanılmaktadır.

-Ürünlerimiz Türkiye’mizin dört bir yanına gönderildiği gibi zaman zaman yurtdışından da taleplerde bulunulmaktadır.

 

Sebahattin Usta kimdir….?

-Gelişen teknoloji ile ata mesleğimizi devam ettiren Sebahattin SARAÇ, 1946 yılında mesleğe can veren Mehmet SARAÇ’ın oğludur.

-1957 doğumlu olan Sebahattin Usta Trabzon Endüstri Meslek Lisesi makine, resim ve konstrüksiyon bölümünü BİRİNCİLİKLE bitirmiş bir teknisyendir.

 

-Meslek hayatına birkaç kurumda devam etmiş olan Sebahattin Saraç, 2007 yılında Devlet Su İşleri 22. Bölge Müdürlüğü’nden emekli olmuş ardından, ata mesleğini devam ettirmek amacıyla marangoz atölyesinde üretimlere başlamış ve günümüzde halen devam ettirmektedir.

saraç ailesi.jpg

Trabzon'un Akçaabat İlçesinin Mersin Mahallesinde 70 yıldır devam eden ata mesleği ahşap tekne ve gemi dümeni imalatı tamamen el işçiliği ile ...

profesyonel üretimle standart ölçülerinde ister tekneye ister dekoratif amaçlı tasarımlar..

1946 dan günümüze...

Karadeniz Sahil Yolu Üzerinde...

Fotograf (533).jpg

Bugün Gemi Dümenlerinde Dekoratif Tasarımlar ile...